Search
Close this search box.

Sertifikacija

MMCERT

Tijelo za sertifikaciju MMCERT je podružnica pravnog subjekta MMInstitut-a d.o.o. Kotor, sa Potvrdom o registrovanoj djelatnosti u Centralnom registru Republike Crne Gore u Podgorici, pod brojem: 05-0706098/003 od 22.02.2021. god.

MMCert je nepristrasno, nezavisno i profesionalno tijelo, koje radi stručno ocjenjivanje sposobnosti proizvođača u primjeni postupka  za ocjenu i provjeru postojanosti svojstava građevinskih proizvoda.

Vrijednost sertifikacije je stepen povjerenja i uvjerenja koje je uspostavila treća strana putem dokazane nepristrasnosti i kompetentnosti u ispunjavanju specifičnih zahtjeva.

Tijelo je priznato, imenovano tijelo od strane države, pod brojem 002-2/22 I akreditovano tijelo – Sertifikat o akreditaciji ATCG Sp 21.03 od 28.06.2023. godine.

Svrha sertifikacije proizvoda je da obezbijedi svim zainteresovanim strane sigurnost da proizvod ispunjava specifične zahtjeve.

Zainteresovane strane u procesu sertifikacije su:

  • Klijenti Tijela za sertifikaciju proizvoda MMCERT;
  • Korisnici organizacije čiji su proizvodi, procesi ili usluge sertifikovani;
  • Drzavne institucije;
  • Nevladine organizacije;
  • Korisnici i drugi javni predstavnici.

Sistemi za ocjenu i provjeru postojanosti svojstava građevinskih proizvoda su uspostavljeni na osnovu Zakona o građevinskim proizvodima (Sl.List CG, br 18/2014), tehničkim specifikacijama za građevinske proizvode, i relevantnim propisima za građevinske proizvode.

Saglasno Zakonu o građevinskim proizvodima o harmonizovanim i neharmonizovanim područjima, MMCERT na kompetentan, bez diskriminacije, na objektivan, povjerljiv i nepristrasan način ocjenjuje i potvrđuje postojanost svojstava građevinskih proizvoda za sistem ocjene 2+, u sledećem opsegu:

Harmonizovano područje:

  • MEST EN 12620:2015 – Agregati za beton;
  • MEST EN 13043:2009 – Agregati za bitumenske mješavine i obradu površina puteva, aerodroma i drugih saobraćajnih površina;
  • МEST EN 13242:2009 – Agregati za nevezane i hidraulički vezane materijale za upotrebu u građevinarstvu i izgradnji puteva;
  • МEST EN 13450:2009 – Agregati za zastor željezničkih pruga;
  • MEST EN 13108-1:2009 – Bitumenske mješavine – Specifikacije materijala – Dio 1: Asfalt beton;
  • MEST EN 13108-5:2009 – Bitumenske mješavine – Specifikacije materijala – Dio 5: Mastiks asfalt sa drobljenim kamenom.
  • MEST EN 771-3:2016 Specifikacija elemenata za zidanje – Dio 3: Elementi za zidanje od betona (obični i laki agregati)

Neharmonizovano područje:

  • MEST EN 206:2018 – Beton – Specifikacije, performanse, proizvodnja i usaglašenost
  • MEST EN 13108-1:2017 – Bitumenske mješavine – Specifikacije materijala – Dio 1: Asfalt beton;
  • MEST EN 13108-5:2017 – Bitumenske mješavine – Specifikacije materijala – Dio 5: Mastiks asfalt sa drobljenim kamenom.

Kako da dobijete sertifikat za vaš proizvod?

Sertifikacija proizvoda započinje Zahtjevom. Proizvođač ili ovlašćeni zastupnik zainteresovan za ocjenjivanje i provjeru postojanosti obraća se MMCERT-u. Upit treba da sadrži opšte podatke o proizvođaču, te osnovne podatke o proizvodu i njegovoj namjeni.

Zahtjev prihvata Rukovodilac Odbora za sertifikaciju i kontaktira podnosioca u vezi s daljim tokom postupka. Ukoliko MMCERT ne može prihvatiti zahtjev, sva dokumentacija će biti vraćena. 

Rukovodilac ili zamjenik Odbora za sertifikaciju ocjenjuje potpunost dostavljenih dokumenata i njihovu valjanost, nakon čega slijedi formiranje Grupe za ocjenjivanje i nadzor, koja se sastoji od stručnjaka za određeno područje. 

Nakon sklapanja ugovora, grupa sprovodi proces sertifikacije i ocjene, nakon čega Rukovodilac Odbora za sertifikaciju izdaje Predlog odluku o dodjeli sertifikata, a direktor MMCERT-a donosi Odluku o dodjeli sertifikata.

Sertifikat o usaglašenosti fabričke kontrole proizvodnje (sistem 2+) može se odnositi na više proizvoda, s tim da je popis proizvoda naveden u prilogu sertifikata. 

Osnovni podaci o izdatom sertifikatu se objavljuju na web stranici MMCERT-a. Sertifikat ima neograničen rok važenja, a u skladu s odgovarajućom tehničkom specifikacijom za proizvod sprovode se naknadne radnje, na osnovu kojih se jednom ili više puta godišnje ocjenjuje njegovo važenje.

Podnosilac zahtjeva na osnovu dobijenog sertifikata, odnosno izvještaja o određivanju vrste proizvoda, izdaje Izjavu o svojstvima koja se ne povlači dokle god sertifikat ima važenje. Na osnovu izjave o svojstvima proizvođač izrađuje otpremnicu i tehničko uputstvo i obilježava svoj proizvod.